INTERNATIONAL LEVEL ONLINE TALENT CONTEST, 2022

Solo Dance Contest, Solo Singing Contest, Handwriting Competition, Poetry/ Shayari Contest, & Drawing/ Painting/ Sketch Competition

RESULTS

24 August – 25 September

Solo Dance Competition

Winners 

1- Swarali Kulkarni – Karnataka, India 

2- Khushi Parekh – Tamil Nadu, India

3- Ananya Gauri – Uttar Pradesh, India

Best Works 

4- Ariaki Dandawate – Newyork, USA

5- Mehavinie.S – Tamil Nadu, India

6- K.Dhanalakshmi – Tamil Nadu, India 

7- Poulomi Mukherjee – West Bengal, India

8- Anushka Saha – West Bengal, India

9- Subhalaxmi Pujapanda – Odisha, India

10- CR.Janani – Telangana, India

Selected Participants 

1- Shruti Pawar – Madhya Pradesh, India
2- Ananya Priyadarshini Khatei – Odisha, India
3- Nishika Show – West Bengal, India
4- Heena Gayari – Rajasthan, India
5- Shruti Maharana – Odisha, India
6- Sani Kumar Choudhary – Maharashtra, India
7- Yashika Sankhla – Uttar Pradesh, India
8- Madhura Ganesh Bate – Maharashtra, India
9- Ahana Sayyed – Maharashtra, India
10- Monika Anand – Uttar Pradesh, India
11- Ridhi Mangla – Uttar Pradesh, India
12- Anirban Kumar Mahanta – West Bengal, India
13- Sankhamala Mukhopadhyay – West Bengal, India
14- Ayan Shaikh – Maharashtra, India
15- Naksh Solanki – Gujarat, India
16- Ishika Jain – Telangana, India
17- Diptangee Dawn – West Bengal, India
18- Kriti Bansod – Maharashtra, India
19- R.Ranjhani – Tamil Nadu, India
20- Milli Maheswary – Delhi, India
21- Bhagyashree Mohapatra – Odisha, India
22- Nivedita Balappa Ingalagi – Karnataka, India
23- Debolina Bag – West bengal, India
24- Charushila Ravindra Kalam – Maharashtra, India
25- Debadreeta Bhattacharya – West Bengal, India
26- Dekshitha. H – Karnataka, India
27- Akshita Arora – Punjab, India
28- Aswitha S – Kerala, India
29- Rashmi Rajesh Kamath – Maharashtra, India
30- Sanvee Kar – Odisha, India
31- B.Janushika – Tamil Nadu, India
32- Khushi Mehta – Rajasthan, India
33- Pushkala Bhaskar Shastri – Maharashtra, India
34- Jina Rashmi Saikia – Assam, India
35- P.M.Lalitha – Karnataka, India

Solo Singing Competition

Winners

1- Manas Kumble – Madhya Pradesh, India 

2- Tanusha Majumdar – Rajasthan, India 

3- Vaibhavi Atre – Maharashtra, India 

Best Works

4- Akshatha Naidu – Tamil Nadu, India 

5- Bhoomika Joshi – Karnataka, India 

6- Bisteerna Gogoi – Assam

7- Vruti – Maharashtra, India 

8- Akshat Kumar – Uttar Pradesh, India 

9- Abhishek Singh – Maharashtra, India 

10- Arpita Subhadarshinee – Odisha, India

Selected Participants 

1- Akram Khan – Chattisgarh, India 

2- Satyam – Punjab, India 

3- Prinsi Singh – Uttar Pradesh, India 

4- Khushi Shakya – Uttar Pradesh, India 

5- S.Akshaya – Tamil Nadu, India 

6- Sharu Dharshini.P – Tamil Nadu, India 

7- Shravani Prashant Bujone – Maharashtra, India 

8- Padmashree B Naganur – Karnataka, India 

9- T.Harshini – Tamil Nadu, India 

10- Pritam Singh – Rajasthan, India 

11- C.Roshni Priya – Tamil Nadu, India 

12- Vihan Sanjay Bute – Maharashtra, India 

13- Gitanjali Sahu – Uttar Pradesh, India 

14- Devshri Jain – Rajasthan, India 

15- Aashvita Gangolli – Maharashtra, India 

16- R.Ranjhani – Tamil Nadu, India 

17- Ishika Jain – Telangana, India 

18- Sandeep Dendwal – Rajasthan, India 

19- Pushkala Bhaskar Shastri – Maharashtra, India 

20- B.Janushika – Tamil Nadu, India 

21- Lalita Bhagat – Madhya Pradesh, India 

22- Apoorva Kohli – Haryana, India 

23- Shweta Sood – Himachal Pradesh, India 

24- Pritam Singh – Rajasthan, India

Handwriting Competition

Winners 

1- Anjali Pandey – Delhi, India
2- Abhishek Sharma – Uttar Pradesh, India
3- Anil Kumar – Karnataka, India

Best Works 
4- Saif Khan – Maharashtra, India
5- Priya Singh – Maharashtra, India
6- Parth Shukla – Madhya Pradesh, India
7- Ashutosh Tiwari – West Bengal, India
8- Sakshi Jha – Madhya Pradesh, India
9- Namrata Gudimani – Karnataka, India
10- Jai Bhagwan Verma – Haryana, India

Selected Participants 

1- Rachana – Haryana, India 

2- Pushkala Bhaskar Shastri – Maharashtra, India 

3- Mane Sangita Ganesh – Maharashtra, India 

4- Deepti Kumari – Himachal Pradesh, IndiaNamrata

5- Manisha Boyapally – Telangana, India 

6- Siya Mangal – Madhya Pradesh, India 

7- B.Janushika – Tamil Nadu, India 

8- P.Dhanalakshmi – Tamil Nadu, India 

9- Khushi Shakya – Uttar Pradesh, India 

10- Akash Debnath – West Bengal, India 

11- Siddharth Mahato – West Bengal, India 

12- Shreya Rakesh Shelar – Maharashtra, India 

13- Naresh Panghal – Haryana, India 

14- Dithya Medikonda – Andhra Pradesh, India 

15- Ishika Jain – Telangana, India 

16- K.Saanvika Sai – Andhra Pradesh, India 

17- M.Anjana Devi – Tamil Nadu, India 

18- Sangeeta Tiwari – Uttarakhand, India

Poetry Competition

Winners

1- Sujata Gautam – Uttar Pradesh, India
2- Jayant Srivastava – Delhi, India
3- Soumya Singh – Maharashtra, India

Best Works 
4- Susheel Yadav – Rajasthan, India
5- Faisal Shaikh – Karnataka, India
6- Shadil Siddiqui – Uttar Pradesh, India
7- Abhishek Kamwat – Madhya Pradesh, India
8- Priyanka Singh – Uttar Pradesh, India
9- Sudhanshu Thakur – Rajasthan, India
10- Mausumi Madhuchhanda Panda – Odisha, India

Selected Participants 

1- Sukh Guru – Punjab, India 

2- Pushkala Bhaskar Shastri – Maharashtra, India 

3- Sangeeta Tiwari – Uttarakhand, India 

4- Anjali Mudgal – Haryana, India 

5- Aarti Shashikant Tendulkar – Maharashtra, India 

6- Rachana Shahi – Uttar Pradesh, India 

7- Ruchika Sharma – Uttar Pradesh, India 

8- Priyanshi Sarkar – Uttar Pradesh, India 

9- Nayba Khan – Uttar Pradesh, India 

10- Kuldeep Verma – Delhi, India 

11- Nikhil Srivastava – Uttar Pradesh, India 

12- Arun Agrawal – Rajasthan, India 

13- Shivani – Rajasthan, India

Art Competition

Winners

1- Eshtiaghi Morteza – Dubai

2- Renato Luis – Brazil 

3- Gunchakoi – Paris, France

Best Works  

4- Vidal Joanderson – Brazil

5- Showalo Kent – Nagaland, India 

6- Manas Kumar Das – Odisha, India 

7- Sandeep Salame – Maharashtra, India 

8- Baibhav Datta – Tripura, India 

9- Anil Kumar Banga – Rajasthan, India 

10-Raviteja M – Karnataka, India

Selected Participants 

1- Mahuya Basu – West Bengal, India 

2- Vinay Joshi – Maharashtra, India 

3- S.Sangita – Odisha, India 

4- Gaurav Sharma – Uttar Pradesh, India 

5- Nabin Das – New Delhi, India 

6- Paral Agarwal – Uttar Pradesh, India 

7- Rakhi Shaw – West Bengal, India 

8- Shweta Singhal – Chhattisgarh, India 

9- Aniket Manohar Devgirkar – Maharashtra, India 

10- Deepti Kumari – Himachal Pradesh, India 

11- Manoj Kumar Talandi – Odisha, India 

12- Tinku Kumar – Jharkhand, India 

13- Tejashree Amol Uttarwar – Maharashtra, India 

14- Manoj Anand Sonavane – Maharashtra, India 

15- Durgesh – Haryana, India 

16- Kritika Shah – West Bengal, India 

17- Smita Chandramani Fulzelo – Maharashtra, India 

18- Navya Sree – Telangana, India 

19- Sakshi Sen – Uttar Pradesh, India 

20- Sreenandita Banerjee – West Bengal, India 

21- Siddharth Mahato – West Bengal, India 

22- Sakshi Awasthi – Uttar Pradesh, India 

23- R.Ranjhani – Tamil Nadu, India 

24- Susmita Deb – Tripura, India 

25- Prerana Thammaiah – Karnataka, India 

26- Anuradha Kamalakannan – Tamil Nadu, India 

27- Sukhjit Kaur Sukhi – Punjab, India 

28- Akash Bhullar – Punjab, India 

29- Leena Lalit Makwana – Maharashtra, India 

30- Jai Bhagwan Verma – Haryana, India 

31- Khushboo – Punjab, India 

32- Viara Plamenova Pencheva – Gabrovo, Bulgaria

33- Alron Lewis – Maharashtra, India 

34- Sarabjit Kaur Bhui – Maharashtra, India 

35- Madhura Anil Kumbhar – Maharashtra, India 

36- A.Shanbaga Priya – Tamil Nadu, India 

37- Preeti Kaushik – Chhattisgarh, India 

38- Aditi – Maharashtra, India 

39- Riddhima Khanduja – Maharashtra, India 

40- Sarabjeet Singh – Delhi, India 

41- M. Navya – Telangana, India 

42- E.Dhejasri – Tamil Nadu, India 

43- E.Dhiyasri – Tamil Nadu, India 

44- Khushi Mehta – Rajasthan, India 

45- Merlin Das – Maharashtra, India 

46- Pushkala Bhaskar Shastri – Maharashtra, India 

47- Siddhi Raghunath Adak – Maharashtra, India 

48- Anuradha Choudhuri – West Bengal, India 

49- Shobha.L – Karnataka, India 

50- Saikat Das – West Bengal, India 

51- Neha Bujone – Maharashtra, India 

52- Tanuja Rakesh Shelar – Maharashtra, India 

53- S.Asmitha – Tamil Nadu, India 

54- P.S.Rema Ramani – Tamil Nadu, India 

55- Shrabani Pandit – West Bengal, India 

56- Sanveekar – Odisha, India 

57- Barkha Saini – Uttar Pradesh, India 

58- Lakshmi D.V – Karnataka, India 

59- Sneha Gupta – Uttar Pradesh, India 

60- Raman – Punjab, India 

61- Kanakajothy – Tamil Nadu, India 

62- Kowshika.K – Tamil Nadu, India

Details about the competition

*SHOW YOUR TALENT*

• Submit Registration Form:

http://bitly.ws/tzdy

OR 

Share your details at: 

dreamerdreamsofficial@gmail.com 

OR whatsapp/ Telegram at: +91-7379644646.    

● Fill the same form twice for making more than one entry.

● Cash prize Per Category :

1st Rank Holder- ₹30,000/-

2nd Rank Holder- ₹20,000/-

3rd Rank Holder- ₹10,000/-

○ Other Best 7 works per Category will recieve Cash Prize

4th Rank Holder- ₹500/-

5th Rank Holder- ₹500/-

6th Rank Holder- ₹250/-

7th Rank Holder- ₹250/-

8th Rank Holder- ₹250/-

9th Rank Holder- ₹200/-

10th Rank Holder- ₹200/-

॰ Submit these details through whatsapp/ email Or Telegram with following details:

Email, Name, Age, Gender, Address, House number, Pin code, City, State, Phone number, Your photograph (Your Face should be Clearly Visible) & Your Entries.

° Time limit for AUDIO or Video- Maximum 5 minutes

° Results will be based on Judgement.

° The decisions of the judges will be final.

° Your name must in your submitted Entries.

*Mode of Submission:

● Drawing & Painting- IMAGE Or PDF Or VIDEO along with image (ANY ONE)

● Solo Singing – VIDEO Or AUDIO (ANY ONE), Any Language

● Handwriting- IMAGE Or PDF ( ANY ONE), Any Language, one page, any matter you can choose by yourself 

● POETRY/ Shayari – IMAGE Or PDF Or VIDEO along with image (ANY ONE), Any Language, Maximum words limit – 700

● Solo Dance – VIDEO, all language song, all dance form allowed 

• CRITERIA FOR JUDGING:

Each entry should be an authentic and original work of the participants.

Selection will purely be based on creative imagination.

The decision of the judges will be final. No queries on judgement.

Submit your own work that you, personally created i.e. it must be your own original concept and not a copy of anyone else’s copyrighted material.

The sponsor has the sole right to refuse submission based on any of the above following reasons.

If there is any question about authenticity. Dreamer Dreams reserves the right to demand proof of authorship. If it is not than your entry will be disqualified.

• Entry Start Date: 24th August, 2022

• Entry Close Date: 25th September, 2022

• Results Date: 10th October, 2022

• E-Certificates & Prize Distribution Date: 11th – 18th October, 2022

○ Contact Us:

+91-7379644646 (Whatsapp & call)

5/5

Congratulations!!!

Upcoming Online Talent Contest: JANUARY - FEBRUARY